Başkanın Mesajı

Başkanın Mesajı

Türkiye, sağlık turizmi konusunda elde ettiği başarılarla dünyada çok önemli bir noktaya geldi. Artık bir Alman, kendi ülkesinde diş protezi yaptırmaktansa Türkiye’de yaptırmayı, bir Amerikalı, ABD’de saç ektirmektense Türkiye’de saç ektirmeyi, bir Hollandalı kendi ülkesinde by-pass yaptırmaktansa Türkiye’de yaptırmayı, bir Japon kendi ülkesinde gözlüklerinden kurtulmaktansa bu operasyonu Türkiye’de yaptırmayı tercih ediyor.

***

Daha önce bunun tek nedeni vardı: Türkiye’de fiyatların düşük olması. Ama artık daha önemli bir neden var: Kalite.
Çünkü Türkiye artık sağlık turizminde dünyanın sayılı ülkelerinden biri.

***

Dünya sağlık turizmi şu sıralarda 500 milyar dolara koşarken birkaç yıl içinde trilyon dolarlık bir potansiyelden bahsedeceğimiz kesin.
Dünya ticaretinin 30’da birine denk gelen böyle büyük bir ticaretten ülkemizin hak ettiği payı alması gerektiği ise aşikar. Dünya ticaretinden binde 8 civarında aldığımız payı, sağlık turizminin de desteği ile orta vadede yüzde 1,5-2’lere çıkarmamız hiç de zor görünmüyor.
Ancak hedeflere ulaşmak için kurumsal bir yapı ve ortak bir aklın gerektiğini düşünüyoruz. İşte Uluslararası Sağlık Turizmcileri İşverenler Sendikası (USTİS) bu ortak aklın ürünüdür.
Sadece sağlıkla uğraşan ya da sadece turizmle uğraşanları değil, bütün sektör paydaşlarımızı bu oluşumun içine dahil ettik.
Böylece uluslararası arenada yolumuza çıkabilecek çakıl taşlarını birlikte temizleyebiliriz diye düşündük.
Bu yolculukta bütün paydaşlarımızı USTİS çatısı altında tek yürek olmaya davet ediyoruz.
Yolumuz uzun…
Şimdiden açık olsun…

Aslı TARCAN
USTİS Başkanı

Paylaş